menusearch
trafbel.com

درباره بلوکارت اتحادیه اروپا

تقویم
پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹
جستجو
هدر سایت

درباره بلوکارت اتحادیه اروپا

(0)
(0)
اشتراک خبر در شبکه های اجتماعی اشتراک
تاریخ درج خبر چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
تعداد بازدید خبر 107
درباره بلوکارت اتحادیه اروپا

از خانه تا اقامت آلمان را با بلوکارت آلمان 3 ساله طی کنید

برای مهاجرت به آلمان  و کسب اقامت دائم آلمان روش های متعددی وجود دارد. یکی از این روش های مهاجرت به آلمان ،  بلوکارت آلمان یا همان کارت آبی آلمان است البته تلفظ صحیح آن “بلوکارد”   (BLUE CARD) است.  این روش الهام گرفته از گرین کارت آمریکا ست و مانند پرچم اتحادیه اروپا ، به رنگ آبی با 12 ستاره طلایی رنگ است. 

 

بهترین نوع اقامت کاری آلمان و اروپا برای افراد متخصص که قصد مهاجرت به آلمان و اروپا را دارند اینست که می تواند پس از بیست و یک ماه تبدیل به اقامت دائم آلمان شود، کارت آبی آلمان است. این نوع اقامت در سال 2009 به قوانین اتحادیه اروپا برای مهاجرت به آلمان اضافه شد.

 

قانون کارت آبی آلمان برای کسب اقامت دائم آلمان

قانون کارت آبی آلمان جهت جذب نیروهای متخصص با تحصیلات دانشگاهی مربوطه می باشد یا اینکه افراد متخصص بدون مدرک دانشگاهی با حداقل 5سال سابقه کار تخصصی باشند.

چنانچه این افراد بتوانند حداقل حقوق تعیین شده را که در حال حاضر در سال 2019 مبلغ آن 52 هزار یورو در سال می باشد اخذ کنند. در حالیکه این مقدار برای افراد متخصص به اصطلاح کمیاب که در رشته های علوم پایه و فنی مهندسی مانند آی تی فعالیت می کنند حدود حداقل 40 هزار یورو در سال تعیین شده را بتوانند از کارفرمای خود دریافت کنند و مالیات در آلمان را پرداخت کنند ، دیگر نیازی به مجوز اداره کار ندارند و کارت آبی آلمان برای آنها صادر می شود.

نکته خوب اینست که بر خلاف اقامت معمولی کاری می توان آن را پس از 21 ماه به اقامت دائم آلمان تبدیل کرد.

آیا برای گرفتن بلوکارت آلمان حتما باید تحصیلات دانشگاهی داشت؟

یکی از اطلاعات غلطی که وکلا یا مشاوران  ناآگاه گفته اند، این است که جهت گرفتن بلوکارت آلمان ، حتما باید حداقل مدرک کارشناسی داشته باشید.

اما ما به شما می گوییم که این گفته درست نیست. درسته که مدرک دانشگاهی تاثیر مثبتی بر روند اجرایی کار میکند ولی اگر مدرک دانشگاهی با تجربه همگام نباشد به تنهایی کاربردی نخواهد داشت . قوانین آلمان خوشبختانه شرایطی برای افرادی که تحصیلات دانشگاهی ندارند اما در شغل و حرفه خودشان، تخصص کافی دارند در نظر گرفته است.

به عنوان مثال : چنانچه شما در برنامه نویسی کامپیوتر تجربه و تبحر کافی داریداما مدارک دانشگاهی ندارید، احتمال اخذ کارت آبی آلمان برای مهاجرت به آلمان برای شما بیشتر از شخصی است که فوق لیسانس کامپیوتر دارد، ولی در برنامه نویسی ضعیف و کم تجربه است . پس نگران مدارک دانشگاهی نباشید.

 

تنها تخصص کافی است!!

همانطور که گفتیم نکته ای که کمتر کسی ، حتی برخی کارمندان سفارت هم نمی دانند و حتی وزارت مهاجرت و پناهندگی در آلمان (BAMF  ) در وبسایت خود و در قسمت بلوکارت آلمان ، از توضیح آن خودداری کرده، اینست که طبق تصمیم شورای عالی اتحادیه اروپا، جهت اخذ کارت آبی آلمان ، تنها تخصص کافیست حتی اگر بدون مدرک تحصیلی باشد!

البته تنها داشتن تخصص (حداقل 5سال)  برای اخذ کارت آبی آلمان ، کافی نیست، بلکه شما باید قرارداد کاری  داشته باشید و مالیات در آلمان را پرداخت کنید.

دارنده کارت آبی آلمان ، پس از گذشت سه سال البته با شرط پرداخت مالیات در آلمان  ، می تواند درخواست اقامت دائم آلمان دهد (33ماه) و با ادامه این شرایط برای معمولا 4سال دیگر می تواند درخواست تابعیت یا پاسپورت دهد. توجه شود که در طی این سال ها نیز، فرد حتما باید در کنار کارش باید مالیات در آلمان را پرداخت کرده باشد. برای آگاهی از نرخ مالیات در آلمان اینجا را مطالعه کنید.

 

تفاوت بلوکارت آلمان با اقامت کاری

تفاوت بزرگ کارت آبی آلمان و اقامت معمولی کاری در اینست که اداره اقامت و حتی سفارت آلمان می توانند درخواست اقامت معمولی کاری را رد کنند  اما در مورد کارت آبی آلمان چنانچه شما شرایط آن را داشته باشید ، اختیار به اصطلاح ریجکت کردن شما از اداره اقامت و سفارت گرفته شده است.  همچنین شما از طریق کارت آبی آلمان شرایط بسیار بهتری برای کسب اقامت دائم آلمان و به طور کلی مهاجرت به آلمان خواهید داشت.

نظرات کاربران ( 0 نظر )
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام